Patria (Patria Finance)
Investice  |  09.10.2015 18:00:00

Pokud se Němci nevzdají své arogance, skončí jako dodavatelé amerických firem

Nejlepší komentář týkající se současného skandálu automobilky Volkswagen poskytl její bývalý ředitel Martin Winterkorn. Ten totiž prohlásil, že „nejhorší věcí, která by se nám mohla stát, je arogance a pocit sebeuspokojení“. Tato slova ale pronesl zhruba před rokem v rozhovoru pro Der Spiegel. Tehdy o aroganci a sebeuspokojení hovořil jako o hypotetickém nebezpečí a nebyl si vědom, že už má naprosto konkrétní rozměry.

Mezi kapitány německého průmyslu je pocit vlastní nezranitelnosti velmi rozšířený. Pokud mají dosáhnout cíle, který si stanovili, použijí k tomu všechny nutné prostředky. V případě Volkswagenu mělo být cílem poražení japonské Toyoty a dosažení pozice největší automobilky na světě. V případě Deutsche Bank bylo zase cílem dosažení návratnosti vlastního jmění ve výši 25 %. Výsledkem byly snad všechny možné prohřešky, které nakonec vedly k finanční krizi. Poté se banka pokusila o změnu své firemní kultury, ale žádného úspěchu nedosáhla. Dnes je Deutsche Bank jen stínem toho, co bývala před lety.

Volkswagenu nyní hrozí podobný osud, což je tvrdá rána celé německé ekonomice. Z ní se bude dlouho zotavovat. Veřejnosti ale uniká, že v posledních letech ztratil německý průmysl velkou část svého lesku a jen několik málo firem je stále schopno hrát celosvětovou ligu. Lufthansa jen s problémy čelí útoku nízkonákladových leteckých společností. E.ON a RWE bojují o přežití. Všechny tyto i další příklady se v něčem liší, najdeme ovšem i řadu podobností. Mezi ně patří neschopnost adaptace na měnící se prostředí a ignorování nových politických a společenských proudů. Energetiky tak například odmítaly uznat, že veřejnost přestala podporovat jadernou energetiku a investovaly příliš málo peněz do obnovitelných zdrojů. Namísto toho se spoléhaly na podporu ze strany politiků. Volkswagen reagoval na přísné normy podváděním namísto toho, aby investoval do vývoje lepších motorů.

Energetickým gigantům jejich strategie vycházela až do chvíle, kdy Angela Merkelová po katastrofě ve Fukušimě rozhodla o odklonu od jaderné energie. Budíček pro automobilky zazněl až nyní. Z celé věci si lze vzít pouze jedno poučení: Firmy musí čelit realitě a ne ji ignorovat. Musí přestat věřit tomu, že si budou realitu upravovat podle svých potřeb a že si budou s politiky hýbat tak, jak se jim hodí. Jinak řečeno, musí se rozloučit se svou arogancí.

Zní to naivně? Možná ano. Ale jde o jediné řešení. Není náhoda, že vedle Volkswagenu se do popředí mediálního zájmu dostal i Apple. Ten podle WSJ hodlá v roce 2019 přijít na trh s vlastním automobilem. Google investuje do vývoje vlastního vozu a Tesla už nyní ukazuje, jak může s celým trhem zahýbat nová společnost.

Tato americká konkurence má přístup k velkému množství zdrojů, softwaru a know-how. Auta budoucnosti budou v podstatě počítačem na čtyřech kolech. Bude německý průmysl schopen hrát na takovém trhu vedoucí roli? Nebo klesne na úroveň dodavatele některých součástek? Tato otázka byla relevantní ještě před fiaskem Volkswagenu a dnes je odpověď ještě méně jasná než předtím.

Jak mohou německé firmy čelit americké konkurenci, když nyní vážně pochybujeme o jejich základní konkurenceschopnosti, důvěryhodnosti a reputaci? Německá společnost se přitom silně identifikuje se silnou ekonomikou a je solidární vůči německým výrobkům. Němci se nepokládají za národ podvodníků. Mohou si myslet, že podvodníci jsou Řekové, na které se dívají svrchu. Je ale načase, aby všichni Němci řekli své aroganci sbohem.

Autorem je Armin Mahler.

Zdroj: Der Spiegel



Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688