PrimStock s.r.o. (PrimStock s.r.o.)
Investice  |  24.05.2016 12:31:09

Globální zásoby cukru se opět blíží historickému minimu

Dle odhadu amerického ministerstva zemědělství (USDA) by se mohly globální zásoby cukru při poklesu o odhadovaných 13 miliónů tun v průběhu stávající a následující sezóny přiblížit historickému minimu. Tomuto předpokladu napomáhá i stávající situace v Číně, kde by konec podpory na pěstování cukrové třtiny měl v průběhu stávající sezóny mít za následek nárůst importu cukru na historické maximum.

Ve svém prvním letošním odhadu týkajícím se očekávání vývoje globální nabídky a poptávky cukru (Wasde report) pro sezónu 2016 – 2017 USDA odhaduje, že celosvětové zásoby surového cukru klesnou o 4,94 miliónů tun. Přičteme-li k tomu odhad pro stávající sezónu, který hovoří o poklesu o 8 miliónů tun, mohly by se globální zásoby cukru dostat na nejnižší úroveň od sezóny 2010 – 2011. Během té cena surového cukru na burzeNew Yorku vzrostla až na 36,08 centů za váhovou libru, tedy nejvyšší úroveň za posledních 35 let. S ohledem na zmíněné, by tak nynější nárůst ceny cukru, který od loňského srpna posílil o více jak 60%, více než opodstatněný. Podobně, jako byl v sezóně o 6 let dříve.

Z pohledu principu poměřování objemu globálních zásob vůči očekávané globální spotřebě skončí konečné zásoby v sezóně 2016 – 2017 dokonce o 18,9% níže, než tomu bylo v sezóně 2010 – 2011. Jednalo by se současně o historicky třetí nejnižší objem konečných zásob cukru od roku 1959.

Problémy se suchem

Dle aktuálního Wasde reportu by produkce v Brazílii, která platí za největšího producenta cukru na světě, měla v sezóně 2016 – 2017 vzrůst o 2,42 miliónů tun na úroveň čtyřletého maxima 37,1 miliónů. Důvodem by měly být více příhodné počasí a menší podíl cukrové třtiny použité pro výrobu etanolu. Zpracovatelské provozy používané pro zpracování třtiny buď na cukr či na etanol by měly v průběhu zmíněné sezóny přeměnit 57% třtiny na biopalivo. V loňské sezóně činil tento podíl 59%.

Co se však Indie týká, jde o zcela jiný příběh. Indie platí po Brazílii za druhého největšího producenta cukru na světě a zde by měla konečná produkce třtiny klesnout naopak o 2,2 miliónů tun na úroveň sedmiletého minima 25,5 miliónů tun. Ovlivněna nepříznivým počasím ve formě sucha, díky němuž se velká část farmářů rozhodla využít pro produkci růstu o rok dříve vysazených rostlin, než aby vysazovali sazenice nové, by tak konečná produkce o více než hodně zaostala za celkovou domácí spotřebou. Díky nižší produkci a rok od roku vyšší spotřebě by měly zásoby cukruIndii oproti předešlé sezóně klesnout o 18%.

Čína a místní motivační pobídky

Produkce cukruČíně by dle odhadu USDA měla klesnout na úroveň 16letého minima 8,23 miliónů tun. Z velké části se na tomto stavu podílí místní vláda a problém se nazývá „dotační reforma“. V posledních dvou letech vyšší cena pozemků a pracovní síly společně se zrušením minimálních výkupních cen v provinciích Guangdong a Hainan způsobily to, že místní farmáři přešli z cukrové třtiny k pěstování tabáku a banánů. To by mohlo mít v sezóně 2016 – 2017 za následek meziroční nárůst importu cukru do Číny o 1,2 miliónu tun na „konečných“ 7,9 miliónů tun, přičemž se předpokládá, že dalších 1,5 – 2 milióny tun by mohlo být na černo propašováno do ČínyThajska a Indie přes Vietnam a Myanmar (Barma). A zatímco import v objemu 7,9 miliónů tun dalekosáhle přesahuje bezcelní kvótu 1,95 miliónu tun, jsou dle zprávy kanceláře USDA v Pekingu zvýšené domácí ceny příčinou toho, že také zbylý importovaný cukr s tarifní přirážkou 50% je na domácím trhu konkurenceschopný.

Historicky nízké hladiny

Zatímco USDA odhaduje, že celosvětová produkce cukru v sezóně 2016 – 2017 vzroste o 4,4 miliónů na celkových 169,3 miliónů tun, nedosáhne ani zdaleka průměru posledních pěti let, který činí 173,7 miliónů.

V poměru ke globální spotřebě o objemu 173,6 miliónů (historické maximum) by finální produkční schodek mohl činit až 4,3 miliónů tun. Tím by došlo k naplnění opakujícího se scénáře posledních let, kdy by pokrytí rostoucí globální spotřeby bylo doháněno spotřebou zásob namísto vyšší produkce. Následkem jsme nyní svědky toho, že se objem globálních zásob opětovně blíží historicky nízkým úrovním. Bude se opakovat scénář se sezóny 2010 – 2011?

Analytici společnosti PrimStock s.r.o. se pohybují aktivně na kapitálových trzích již téměř 20 let a patří k prvním z těch na českém kapitálovém trhu, kteří se začali cíleně zabývat principy obchodování sezónních spreadových strategií. Společnost PrimStock pro Vás zprostředkuje obchodování se CFD na komodity, akcie, indexy a obchodování na Forexu, a to na mnoha významných trzích z celého světa. Obchodujte prostřednictvím špičkové mobilní či webové platformy kdykoliv chcete, nebo si stáhněte verzi pro Váš počítač. Své klientele nabízíme plnohodnotný poradenský a vzdělávací servis.

Více na www.primstock.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688