Patria (Patria Finance)
Komodity  |  20.10.2016 17:13:56

Exxon vs. Saúdská Arábie: Dvě vize budoucnosti situace na trhu s ropou


Včera v Londýně skončila konference Oil & Money 2016, na které se setkali šéfové největších ropných společností na světě. Probíraly se zde i dva protichůdné pohledy na budoucnost byznysu a trhu s ropou.

S jedním názorem přišli představitelé Saúdské Arábie, nejvlivnějšího státu ropného kartelu OPEC. Saúdský ministr energetiky Chalíd Fálih na konferenci hovořil o svých obavách, že příliš nízké ceny ropy snížily investice do sektoru, což by mohlo v budoucnu vést k propadu nabídky a nečekanému růstu cen černého zlata. Toto je podle něj hlavní důvod, proč se ropná velmoc snaží dosáhnout se zbytkem kartelu, ale i s dalšími velkými hráči na světovém trhu, dohody o omezení objemu těžby.

Hlavním důvodem ochoty připojit se k dohodě však pochopitelně může být i fakt, že samotné Saúdské Arábie se pokles cen ropy negativně dotkl. Království včera ostatně prodalo první dluhopisy denominované v dolarech, a to v hodnotě 17,5 miliard USD. Jak poznamenávají světová média, v poslední době se do také do úzkých dostává saúdský finanční sektor, kterému nepomohla ani injekce likvidity od centrální banky.

Podle šéfa ExxonMobilu Rexe Tillersona je však strach z propadu nabídky ropy v budoucnu nesmyslný. „Nesdílím názor, že dojde na nějaký velký kolaps dodávek ropy v příštích třech, čtyřech, nebo pěti letech.“ Podle něj se totiž americký těžařský sektor, zejména díky břidlicové ropě, ukázal jako vysoce flexibilní a na vyšší ceny ropy by dokázal včas reagovat zvýšením produkce. Naznačil tak, že by Spojené státy mohly teoreticky od Saúdů v budoucnu převzít roli producenta ropy, který je schopný rychle odpovídat na zvyšující se poptávku – stal by se z nich tzv. „swing producer“.

Levná ropa samozřejmě nedělá dobře ani Exxonu. Je možné, že Tillerson tak svými výrok saúdského ministra pouze „škádlil“. Byl to totiž právě OPEC, který před necelými dvěma lety začal těžit více ropy, aby vyřadil slabší světové producenty - mimo jiné také producenty v USA. Nyní Saúdové obrací.

Faktem zůstává, že trhy možnosti, k dohodě o omezení objemů těžby ropy dojde, celkově věří. Od setkání OPECu v Alžíru na konci září se totiž cena jak ropy Brent, tak ropy WTI vyšplhala na hodnoty přes 50 dolarů za barel, kde se celý říjen zatím drží.

Cena ropy Brent a WTI od začátku roku

Zdroj: Bloomberg

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Čt 17:03  🟡 Zlato blízko historických maxim X-Trade Brokers (XTB)
Čt   9:17  S&P500 uzavřelo na nových rekordech Research (Česká spořitelna)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688