Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  01.06.2021 09:31:52

Ranní restart: děti, alfa, bonusy

Dnes se dozvíme strukturu růstu českého HDP v 1Qnáladu v průmyslu. Marek Mora z ČNB potvrdil, že se blíží zvýšení sazeb a může to být v červnu nebo srpnu. Díky inflaci a rychlosti oživení dáváme nyní vyšší pravděpodobnost tomu, že ke zvýšení dojde už v červnu. Ale má pravdu, že z hlediska dopadu na inflaci není moc velký rozdíl mezi červnem a srpnem.

V Německu inflace poskočila na 2,6 %, výrazně výše, než trh očekával. Vzhledem k německému vztahu k inflaci bude sílit tlak z jejich strany, aby ECB začala diskutovat časování ukončování nákupu aktiv (QE).

OECD zlepšila odhad růstu světové ekonomiky z 4,2 % na 5,8 % letos a 4,4 % příští rok. Odhad pro ČR je na 3,3 % letos a 4,9 % ve 2022, což je blízko našim odhadům. Jediný, kdo tady vyčuhuje ve svém odhadů růstu HDP proletošní rok, je ČNB se svými 1,2 %.

Čína brzy dovolí rodičům mít třetí dítě. Takovým sociálním inženýrstvím se Čína snaží pořešit svůj demografický problém, který byl způsoben, ano, demografickým inženýrstvím. Politika jednoho dítěte trvala 35 let a skončila v roce 2016, kdy rodiče mohli mít dvě děti. Aktuálně je porodnost (počet dětí na jednu ženu) je hodně pod úrovní zajišťující stabilitu populace (1,6 vs. 2,1). Mimochodem, porodnost v ČR je ještě nižší než v Číně. 

Když kouknete na čísla, tak zjistíte, že je to ještě složitější. Politika jednoho dítěte byla zavedena už po obrovském poklesu porodnosti. Tedy v době, kdy počet dětí na jednu ženu už byl pod třemi, zatímco v 60 letech to bylo cca 6. Se zlepšujícími se životními podmínkami (v grafu měřeno Human Development Index) totiž pozorujeme pokles porodnosti. Všude na světě. Bez ohledu na náboženství, kulturu apod. Takže podobně jako nedošlo ke zvýšení porodnosti po zavedení možnosti mít dvě děti, tak možnost mít tři s tím taky nic neudělá.

Větší otevřenost ekonomiky je spojena s menším poklesem během recese. Posilování mezinárodního obchodu a kooperace je tak chytřejší variantou k deglobalizaci a obchodním potyčkám.

WHO se rozhodla, že jednotlivé varianty covidu bude označovat řeckými písmeny, takže například Brigita, tedy britská mutace, tedy B.1.1.7, bude označena jako Alpha, aby se to nepletlo. Trochu mi to připomnělo Cimrmany a posádky vozu „A“ a „B“ a proč zrovna my jsme „B“.

Aktuálně očkujeme svižně. Ale pokud se nic nestane, tak dojde ke zpomalení. Nyní už jen něco málo přes 50 % lidí, kteří se mohou nechat očkovat, tak něco aktivně k očkování udělali = nechali se naočkovat nebo se alespoň k očkování zaregistrovali. Cíl je 75 %. Bez intervence se tam nedostaneme.

Intervencí je 1) zvýšení dostupnosti očkování pro starší = praktici a mobilní očkovací týmy; 2) bonusy/motivace; 3) odstranění překážek (například větší flexibilita druhého termínu). Bonusy cílí primárně na ty, co v průzkumech říkají, že neví a spíše ano. U nás je to cca 40 % lidí. 

Bonusy přitom ve zdravotnictví fungují přitom velmi dobře. Viz obrázek, který ukazuje intervenci pro „poctivé“ užívání léku. Zatímco bez bonusu (v tomto případě loterie) byla míra nedodržování pravidelného ožívání přes 20 %, tak zavedení levní loterie snížilo toto procento na 2-3 %.

 

Na Aktuálně vychází kvalitní série o Chudobě v ČR, naposledy o budoucnosti černého regionu ze Severu Moravy, který je mým rodným regionem. Doporučuji. Mimochodem: příjmy v těchto regionech nejsou nijak výrazně pod mediánem celé republiky, ale vyšší procento domácností nemá žádné finanční rezervy nebo je lidé mají mnohem nižší než ve zbytku země.

Všimnul jsem si, že někteří politici na liberální straně a konzervativní straně mají občas zaměňovat individualismus a sobectví. Přitom nejde o to samé. Výzkum zahrnující 152 zemí ukazuje, že lidé v individualističtějších zemích darují v průměru více peněz, krve, kostní dřeně a orgánů. Častěji pomáhají druhým v nouzi a chovají se humánněji ke zvířatům.

Já věděl, že mám větrat: kognitivní výsledky lidí v dobře větraných kancelářích jsou o 61 % vyšší než u pracovníků v běžných kancelářích. Jinými slovy, provětrat se můžete k vyšší produktivitě a tím pádem i k vyššími mzdám. :-)

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19



Přečtěte si také:

14.03.2022Ranní restart: totemy, úprk z Ruska a delší horizonty Research (Česká spořitelna)
28.07.2021Ranní restart: letem světem o nadšení, morousech a 53% Research (Česká spořitelna)
26.07.2021Ranní restart: Letem světem - jaro, neziskovky a trading Research (Česká spořitelna)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688