Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  24.06.2022 10:14:54

Veřejné finance v rozvratu nejsou, shodují se profesoři Švejnar a Hindls. Za inflaci může hlavně ČNB, protože až moc zvedá úroky, dodává Švejnar


Veřejné finance České republiky nejsou v rozvratu, shodují se profesoři Jan Švejnar a Richard Hindls. Oba diskutovali v televizním pořadu, v němž mimo jiné zhodnotili mimořádný projev premiéra Petra Fialy k národu. Švejnar jej hodnotí pozitivně, byl to podle něj projev státnický.

Fiala se ve svém projevu zaměřil také na problematiku inflace. Podle Švejnara může za současnou rapidní inflaciČR zejména Česká národní banka. Ta podle něj totiž začala už loni zvedat svoji základní úrokovou sazbu až příliš agresivně. A protože Česko stále vykazuje známky rozvíjející se ekonomiky, nikoli ještě zcela ekonomiky vyspělé, přenesla se tato razance při zvyšování sazeb do inflačních očekávání firem a domácností. ČNB tak zásadně přispěla k roztočení inflace, která má sice svůj základ už v pandemii a nyní k ní přispívají dopady války na Ukrajině a sankcí, ale bez příliš razantního zásahu centrální banky by byla podstatně nižší.

S nynějšími zásahy ČNB nesouhlasí ani Hindls. „V nestandardních dobách, jak teď prožíváme, standardní nástroje měnové politiky nefungují,“ míní.

Švejnar působí jako předseda Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI, předního ekonomického výzkumného pracoviště v Česku. Zároveň je ředitelem think-tanku IDEA a šéfuje též Centru pro globální hospodářskou politiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Hindls je bývalým rektorem Vysoké školy ekonomické. Do letošního roku byl jedním tří členů Národní rozpočtové rady ČR.

Švejnar souhlasí s tvrzením, že dluh České republiky není ani nyní problém, pokud česká vláda své další výdaje nasměruje rozumným, prorůstovým směrem. Tak jako Hindls nepovažuje tuzemské veřejné finance za rozvrácené, jak zejména opoziční politici a někteří ekonomové tvrdili před loňskými parlamentními volbami.

Stejný pohled na tuzemské veřejné finance – tedy, že nejsou v rozvratu – zastává také například světově významná ratingová agentura Moody’s.

 

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688